Vinohrady, Praha 2

Historie a poloha

V kopcovitém terénu, na východ od historického centra Prahy, se rozkládá stylová rezidenční čtvrť Vinohrady. Své jméno získala podle vinic, které zde existovaly od středověku až do 19. století. Koncem 19. století vinice vystřídaly elegantní obytné domy.

Vinohrady

Vinohrady

Dnes jsou Vinohrady součástí Prahy 2, Prahy 3 a Prahy 10. Na severu jsou ohraničeny Riegrovými sady, na jihu Havlíčkovými sady a parkem Folimanka. Na západě Vinohrady přímo sousedí s historickým centrem. Páteřními komunikacemi, směřujícími od východu směrem do historického centra, jsou ulice Vinohradská, Korunní a Francouzská/Ruská. Centrem Vinohrad je náměstí Míru a náměstí Jiřího z Poděbrad.

Pro Vinohrady jsou typické domy s ozdobnými fasádami v novorenesančním, secesním a novobarokním stylu, ulice lemované stromy, parky a čilý společenský ruch. Čtvrť je vyhlášená řadou originálních kavárniček, stylových obchodů, barů a kvalitních restaurací.

Vinohradské divadlo

Vinohradské divadlo

Chcete-li poznat Prahu jinak, je ubytování na Vinohradech ideální volbou. Útulné malé hotýlky a výborné dopravní spojení dělají z této čtvrti perfektní výchozí bod pro poznávání Prahy. Podívejte se na krátké video Honest Guide o Vinohradech.

Doprava

Vinohrady jsou širším centrem Prahy a s jejím historickým jádrem jsou dobře dopravně propojené (metro, tramvaje). Vinohrady protíná linka metra A se stanicemi Želivského, Flóra, nám. Jiřího z Poděbrad, nám. Míru a Muzeum. Hlavní vinohradské ulice jsou obsluhovány tramvajemi. Dopravním uzlem je stanice metra linky C I. P. Pavlova na pomezí Vinohrad a Nového města.

Tramvají č. 22 dojedete z Vinohrad přímo na Pražský Hrad. Hlavní nádraží je vzdáleno 2 stanice metrem. Cesta na letiště trvá metrem a autobusem cca 40 minut.

Náměstí Míru

Náměstí Míru Praha Vinohrady

Náměstí Míru

Rozlehlé náměstí s velkolepými paláci a honosnými domy je přehlídkou architektury konce 19. a počátku 20. století. Dominantou náměstí Míru je novogotický kostel svaté Ludmily. V jeho stínu se nachází novorenesanční Národní dům, dalším architektonickým skvostem je Divadlo na Vinohradech vybudované v secesním slohu. Prostor před kostelem sv. Ludmily vyplňuje park - poklidná oáza v jinak rušném okolí. Park je místem konání vánočních trhů, Festivalu Signal a dalších kulturních akcí.

Signal festival, kostel sv. Ludmily, nám. Míru

Signal festival, kostel sv. Ludmily, náměstí Míru, Praha Vinohrady

Na náměstí Míru se dostanete metrem linky A - stanice Náměstí Míru nebo některou z tramvají č. 22, 16, 10, 4, 13, 23.

Náměstí Jiřího z Poděbrad

Náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha

Náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha

Náměstí tvoří park lemovaný činžovními domy z počátku 20. století. Jeho dominantou je kostel Nejsvětějšího srdce páně architekta Josipa Plečnika ze 30. let 20. století.

V parku se od jara do podzimu konají populární farmářské trhy. Nakoupit zde můžete čerstvé lokální potraviny a výrobky, ochutnat tradiční i netradiční pokrmy a nápoje. Příjemná atmosféra a bohatý výběr lahůdek dělají z návštěvy farmářského trhu milou společenskou událost.

Náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha

Farmářské trhy na Jiřáku, náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha

Na náměstí Jiřího z Poděbrad se dostanete metrem linky A - stanice Náměstí Jiřího z Poděbrad nebo tramvají č. 11.

Vinohradské parky

Riegrovy sady

Oblíbený vinohradský park s rozlehlou pivní zahradou, kavárnou, sokolským sportovištěm a dětským hřištěm. Park leží v kopci a nabízí nádherné výhledy na Malou Stranu a Pražský hrad, zejména při západu slunce. Park je pojmenovaný po českém advokátovi a politikovi F.L. Riegrovi, jehož bronzovou sochu od J.V. Myslbeka můžete vidět v JZ části parku.

Riegrovy sady, Praha Vinohrady

Riegrovy sady

Havlíčkovy sady (Grébovka)

Novoromantický park z konce 19. století vznikl původně jako zahrada u Gröbeho vily. Svažující se park je plný klikatých cestiček a starobylých stromů. V parku najdete fontánu s vodní kaskádou, jezírko, pavilon s kavárnou, novorenesanční palác (Gröbeho vilu), dřevěný viniční altán s vinicí i půvabnou umělou jeskyni (grottu). Součastí vinice je vinný sklep, kde můžete ochutnat zde vypěstované víno.

Riegrovy sady, Praha Vinohrady

Grotta, Grébovka

Vinohradské kavárny

Vinohrady se během posledních 5 let staly Mekkou pražských milovníků kávy. V okolí náměstí Míru si můžete vybrat z několika pražíren a kaváren s kvalitní kávou.

  • Dos Mundos - Korunní 31, Praha 2
  • Monolok cafe - Moravská 18, Praha 2
  • Coffee Room - Korunní 74, Praha 10
  • Kavárna Pražírna - Lublaňská 50, Praha 2
  • La Bohéme Café & Showroom - Sázavská 32, Praha 2